Magdalena Korzekwa-Kaliszuk

Marzenia o miłości i radości...

„Trudno jest żyć bez radości. Codzienność wydaje się wtedy szara, a zwykłe obowiązki stają się nieznośnym ciężarem. Nic i nikt nas nie cieszy.
Im więcej w nas smutku, tym bardziej tęsknimy za radością, a jednocześnie tym bardziej uświadamiamy sobie to, że należy ona nie tylko do
najbardziej upragnionych, ale też do najbardziej deficytowych dóbr na tej ziemi. (…) Radość nie jest ani sensem, ani celem naszego życia,
ale daje nam umocnienie, którego potrzebujemy, by wytrwać w miłości do końca."
Fr. książki: pt. „Niezawodna radość” (Wyd. eSPe, Kraków 2007)

czwartek, 27 maja 2010

ASK Soli Deo: Życie jest piękne! - jeden z najnowszych tekstów opublikowany w "Przewodniku Katolickim"

ASK SOLI DEO: ŻYCIE JEST PIĘKNE!

„Współcześni katolicy powinni być mocni w czynieniu dobra oraz profesjonalni w mówieniu o Bogu i ewangelicznych wartościach” – mówią studenci z ASK Soli Deo.


Magdalena Korzekwa

Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo zrzesza studentów ośmiu największych warszawskich uczelni. Istnieje już dwadzieścia lat, a obecny rok można uznać za wyjątkowo twórczy. Żadna inna organizacja studencka nie realizuje tak wielu projektów i nie ściąga tak wielkiej liczby uczestników debat i innych wydarzeń. Zainteresowanie propozycjami Soli Deo nie jest przypadkowe. Wynika z solidnej organizacji spotkań i z podejmowania ważnych i aktualnych tematów, skupionych wokół pytania o człowieka.
„Współcześni katolicy powinni być mocni w czynieniu dobra oraz profesjonalni w mówieniu o Bogu i ewangelicznych wartościach” – stwierdzają zgodnie organizatorzy projektu „Poruszyć Niebo i Ziemię”.
W bieżącym semestrze studenci z Soli Deo zorganizowali dwa wielkie bloki spotkań, które zatytułowali „Porozmawiajmy o wartościach” oraz „Wygrać życie”.

„Nie jestem pacyfistą, lecz realistą!”
W debacie na UW pt. „Wojna Światów” w odpowiedzi na twierdzenie W. Sadurskiego oraz I. Jarugi-Nowackiej, że nie chcą żadnej „wojny światów”, gdyż są pacyfistami, red. Terlikowski występujący obok B. Wildsteina wyjaśnia: „Nie jestem pacyfistą, lecz realistą!”. Ta debata była potwierdzeniem, że pytanie o wartości to zawsze pytanie o sposób rozumienia człowieka i jego godności.
Inne spotkanie z udziałem setek studentów, tym razem w SGH, to debata przedstawicieli polskiego świata polityki i mediów. O granicach kompromisu rozmawiali: T. Terlikowski, S. Duda i M. Jurek, którego można uznać za ikonę bezkompromisowości i wierności przyjętym wartościom. To spotkanie było potwierdzeniem, że w sprawach ważnych dla człowieka nie powinno być miejsca na kompromisy.

Wygrać Życie!
Ogromne zainteresowanie i wielkie emocje wywołuje blok „Wygrać Życie”. To prawdziwy ewenement. Żadne wykłady nie cieszą się taką popularnością! 10 maja to poruszające spotkanie na Uniwersytecie Warszawskim, w czasie którego Krzysztof Ziemiec i Radosława Pazura mówili o swoim „drugim życiu”. W przypadku znanego aktora to stwierdzenie jest dosłowne. Zaczęło się tragicznie: wypadek samochodowy, ciężka rehabilitacja i mocne doświadczenie Boga. Piękny ślub po latach konkubinatu. Pragnienie dziecka, którego owocem jest trzyletnia dziś Klara. Dla R. Pazury ostatnie 7 lat życia są tak mocne i radosne, że nie potrafi mówić o nich bez emocji. Kilkaset osób słuchało jego zwierzeń w zupełnej ciszy. K. Ziemiec przeżył ciężki pożar. To, że już wtedy miał niezwykle silną więź z żoną i doświadczał bliskości Boga, było siłą, która pomogła mu wrócić do zdrowia. Jako swoje powołanie traktuje świadczenie w swoim środowisku o roli miłości i Boga tam. On – człowiek sukcesu – ma odwagę mówić młodym ludziom, że warto od siebie wymagać więcej niż inni. Warto żyć pięknie!

„Znane osoby: aktor i dziennikarz publicznie deklarują wiarę, mówią o cudach, jakie Bóg czyni w ich życiu, zachęcają młodzież do tego, by iść pod prąd i na swoim przykładzie pokazują, że bycie” trendy” niczego dobrego nie przynosi; mówią o tym, że wiary i wartości nie można zachowywać tylko dla siebie, a trzeba o nich publicznie świadczyć. To wszystko opowiedziane w bardzo ciekawy sposób, z poruszającymi historiami w tle i dowcipnymi anegdotami. Niesamowite!” – stwierdza Zbyszek Kaliszuk, koordynator projektu „Poruszyć Niebo i Ziemię”.

Ważne wydarzenie, które zorganizowali członkowie ASK Soli Deo, to poruszający film „The Human Experience” i spotkanie z odtwórcami głównych ról – M. Campo i J. Azziz (16 maja, UW). Film został uhonorowany 30 nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Historia dwóch braci w niezwykle poruszający sposób ukazuje problem ludzkiej godności, cierpienia, sensu życia. I znowu wniosek: życie jest piękne! Działalność Soli Deo (www.solideo.pl) to pomaganie studentom w wygrywaniu życia według zasad Ewangelii, bo to najpiękniejsze zwycięstwo!